Półwysep długowieczności – czy takie miejsce może istnieć?

Costa Rica

Nicoya jest jednym z miejsc znajdujących się w Niebieskich Strefach opisanych przez Dana Buettnera. Potocznie nazywana “półwysep długowieczności”. Mieszkańcy tego półwyspu charakteryzują się bardzo dużą długością życia. Udaje im się bez problemu dożywać ponad 90 lat. Porównamy ich z wcześniej już opisanymi mieszkańcami Okinawy i Sardynii!

Co jedzą mieszkańcy półwyspu Nicoya?

Charakterystyczne dla diety mieszkańców Nicoya jest bardzo duża proporcjonalnie ilość warzyw i owoców w stosunku do pozostałych produktów. Dan Buettner przyjrzał się diecie jednej z 90 latek mieszkających na półwyspie długowieczności Aurelano Rosales mieszkającej w wiosce Santa Ana. Zwrócił uwagę że posiada ona bardzo duży ogród warzywno owocowy, w którym własnoręcznie uprawiała ziemię. Wśród produktów uzyskiwanych z ogródka znajdowało się bardzo dużo takich, które były bogata w witaminę C i antyoksydanty. Pomarańcze, nerkowce, dziki imbir oraz limonki. Wszystkie one są bogate w witaminę B6 oraz magnez. Idzie to w parze z wcześniejszymi badaniami doktor Elizy Thomas z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która zwróciła uwagę, że dieta bogata w antyoksydanty przyczynia się do długowieczności ze względu na zapobieganie chorobom układu krążenia oraz występowaniu nowotworów.


Nicoya – półwysep długowieczności – krajobrazy

Jakie składniki przeważają w ich diecie?

Profesor Leonardo Mata zwraca także uwagę na to że typowym składnikiem diety dla tego regionu jest kukurydza bardzo popularna w regionie południowej ameryki. Specyfiką półwysep Nicoya jest jednak fakt, że jest ona gotowana przy wykorzystaniu limonki, która jest bogata w wodorotlenek wapnia powoduje że tak ugotowana kukurydza posiada większe zagęszczenie wapnia. Podobną charakterystykę diety zaobserwowano w diecie Okinawskiej. Mieszkańcy tej Azjatyckiej wyspy także spożywają bardzo duże ilości pokarmów bogatych w wapń. Działanie takie powoduje, że odblokowane są liczne aminokwasy, które inaczej mają problemy z wchłanianiem do organizmu.

Zwróć uwagę na swoją dietę i sprawdź czy jest możliwe, aby zwiększyć w niej ilość wapnia, witaminy C, B6 oraz magnezu. Upodobnisz wtedy w ten sposób swoją dietę bardziej do diety mieszkańców półwyspu długowieczności.

Specyficzna woda na półwyspie długowieczności

Na inny element diety mieszkańców półwyspu zwrócił uwagę doktor Glanluca Coya. Zgodnie z jego podejrzeniami lokalna woda źródlana posiada zwiększoną ilość magnezu i wapnia co w połączeniu z poprzednimi składnikami diety powoduje że ilość tych substancji w stosunku do diet w innych regionach jest ponadprzeciętna. Tłumaczy to zmniejszoną ilość chorób serca oraz silniejsze kości jakie widać u mieszkańców tego regionu. Masa kostna człowieka po osiągnięciu wieku 40 lat zaczyna stopniowo spadać.

Nicoya – Wodospad

Styl życia

Doktor Zinia Fernandez zwróciła uwagę na to że spośród większości mieszkańców, którzy dożyli ponad 90 lat wszyscy posiadali jedną cechę wspólną. Bardzo silne więzi rodzinne oraz bogate życie towarzyskie. Posiadali także cel w życiu, którym często była ich własna rodzina. Jest to uwarunkowane emocjonalnie. Jeśli człowiek traci cel w życiu nie ma też powodu żeby dalej utrzymywać swoje funkcje biologiczne, organizm zaczyna popadać w zapaść. Z tą opinią zgadza się doktor Elizabeth lopez. Pewnego rodzaju poświęcenie dla rodziny nie było widoczne tylko wśród jednego z 33 mieszkańców półwyspu, z którymi mieli okazję porozmawiać. Standardem jest przyjmowanie gości codziennie, zarówno rodziny jak i znajomych. Tubylcy twierdzą, że im większa jedność tym bardziej wartościowe życie, zarówno indywidualnie jak i społecznie.


Nicoya – półwysep długowieczności

Doktor Elizabeth lopez zwraca także na niezwykle dużą religijność mieszkańców półwyspu. Sugeruje ona że jest to specyficzny przypadek posiadania celu życiowego i oddaniu się czemuś więcej niż samemu sobie, czemuś większemu od samego siebie.Innym przykładem osoby zamieszkującej półwysep długowieczności, która dożyła powyżej 90 lat jest Aida Baltoano. Mieszkająca w Juan Diaz umiejscowionym na wzgórzach prowadziła przez większość swojego czasu proste farmerskie życie. Zmagała się fizycznie z uprawą ziemi i codzienne musiała odbyć spacer do pobliskiej wioski gdzie znajdował się targ. Dzień w dzień była zajęta pracą i dobrymi porządkami. Podobną tendencję do ciągłego ruchu i pracy można zaobserwować u mieszkańców Okinawy oraz Sardynii. Częste spacery oraz aktywne życie. Jest to po części wymuszone przez górzysty charakter miejsc gdzie mieszkają.


Nicoya – półwysep długowieczności

Polecamy również strony dotyczące dentystyki i Implantów Zębów

Dbanie o zęby jest jednym z elementów dbania o zdrowie. Szukasz rzetelnych informacji na ten temat? Interesują cię profesjonalne usługi dentystyczne? Zobacz tutaj: