Długowieczność w Loma Linda. Mieszkańcy Loma Linda najprawdopodobniej rzadko zerkają na zegarki. Prawdopodobnie ich też nie kupują. Mówi się że szczęśliwi czasu nie liczą. Myślę jednak że w przypadku Adwentystów Siódmego Dnia mieszszkających w Loma Linda w Kaliforni USA możemy mówić o nadmiarze czasu.


Adwentyści Dnia Siódmego – Loma Linda

Długowieczność w Loma Linda

Loma Linda jest miejscem w którym ponad połowa mieszkańców należy do kościoła Adwentystów Siódmego Dnia. Średnia życia wynosi tutaj ponad 80 lat. Co więcej prawdopodobieństwo dożycia tutejszych mieszkańców do 100 roku życia jest 10 krotnie większe niż gdziekolwiek indziej. Adwentyści żyją o 10 lat dłużej niż pozostała grupa populacji. Rzadziej też cierpią na choroby serca, nowotwory lub inne schorzenia pojawiające się często z wiekiem. Długowieczność w Loma Linda jest tajemnicą, którą postaramy się dzisiaj rozwiązać.

W przeciwieństwie do poprzednio opisanych przez na Niebieskich Stref, Loma Linda nie jest miejscem gdzie wystepuje specyficzny mikroklimat lub nietypowe źródłą wody lub jedzenie. Długowieczność w Loma Linda jest wynikiem stylu życia, a nie czynników zewnętrznych.

Jest to typowa miejscowość w jednej z najbardziej rozwiniętych części świata w otoczeniu wysoce zindustrializowanych terenów. Śmiało można powiedzieć że jest to najbardziej zdrowy region w całych stanach zjednoczonych.

Region ten nie jest wyjątkowy pod żadnym względem. Specyficzni są natomiast jego mieszkańcy i ich styl życia. Jest tak wyjątkowy, że długowiecznością jego mieszkańców zainteresował się sam rząd federalny.

Adwentyści Dnia Siódmego

Adwentyści Dnia Siódmego – to religijna grupa protestancka wywodząca się z ruchów millerystów popularnych w USA w XIX wieku. Adwentyści znani są także ze swojej działalności medycznej “Emergency Medical Support”. To bardzo spójna grupa ludzi zarówno pod względem wiary jak i stylu życia i diety. Długowieczność w Loma Linda jest efektem tego, że jest to miejsce najbardziej zamieszkiwane przez członków tej grupy religijnej. Ich styl życia, w dużej mierze związany z ich wiarą przekłada się na zwiększenie średniej życia mieszkańców całego regionu. Długowieczność w Loma Linda wynika z czegoś co możemy wprowadzić w swoim życiu i zależy wyłącznie od nas.

Ciało i dusza to jedno, a twoje ciało to świątynia

Wśród adwentystów powszechny jest weganizm i wegetarianizm. Duża część z nich stara się unikać spożywania mięsa, a jeśli to robią to wyjątkowo raz w tygodniu. Ograniczone jest także spożywanie ryb. Jest to bardzo zakorzenione w ich kulturze i promowane od ponad 150 lat.


Długowieczność w Loma Linda wynika z aktywności

Życiowy cel

Adwentyści uważają: “Jesteśmy na ziemi po to żeby służyć bogu i służymy bogu poprzez służbę drugiemu człowiekowi.”. Już wcześniej zwróciliśmy uwagę na to że wszystkie Niebieskie Strefy są bardzo zróżnicowane pod względem religijnym, diety oraz warunków naturalnych. Jednak w przypadk każdej z nich, ich mieszkańcy posiadali jakiś większy cel życiowy.

Wyraża się to także w aktywności życiowej. Wśród mieszkańców bardzo popularny jest sportowy tryb życia. Częste spacery, jogging, siłownia to nic nowego dla tamtejszej populacji. Przeglądając rodzinne zdjęcia widać uśmiechnięte twarze osób w parku. “Mój dziadek należał do klubu biegaczy” – wspomina jedna z mieszkanek. Klub nazywał się “The Lopers”. Dziadek był prawdziwym fanatykiem biegania.

Aktywność życiowa przekłada się także na aktywność naukową. Odsetek osób kończących uniwersytet jest znacznie większy niż w przypadku pozostałych regionóœ stanów zjednoczonych. Aktywność naukowa od zawsze spotykała się z akceptacją wśród członków tej wspólnoty religijnej. Mieszkańcy ćwiczą nie tylko ciało ale także umysł.

Jeśli zależy ci na wysiłku fizycznym i posiadaniu dostępu do świeżych produktów zastanów się nad uprawianiem ogródka. Jeśli nie masz takiej możliwości robienia tego bo mieszkasz w mieście to zastanów się nad małą plantacją pomidorów lub ziół w domu. Wysiłek jest znacznie mniejszy ale dzięki temu możesz doprawić swoje potrawy czymś w co wkładasz serce.

Oczywiście wszelkie przejawy tej aktywności zanikają w Sobotę, która jest uznawana za dzień święty. “W naszej opinii człowiek nie został stworzony aby pracować siedem dni w tygodniu” – twierdzi jeden z adwentystów.

Stres

To jeden z elementów, o których też wcześniej wspominaliśmy. Stres jest zabójcą długowieczności. Staraj się go unikać jak ognia. Jeśli w twoim życiu znajdują się osoby, które generują sytuacje stresujące lub powodują u ciebie złe samopoczucie postaraj się odciąć je ze swojego środowiska lub ograniczyć z nimi kontakty. Adwentyści każdy dzień rozpoczynają z uśmiechem na twarzy. Duża zażyłość pomiędzy członkami wspólnoty wzmaga życie towarzyskie. Celebrują nie tylko uroczystości religijne ale również normalne święta. Wszelkiego rodzaju urodziny lub inne wydarzenia są dobrą okazją do spotkania się. Długowieczność w Loma Linda jest wynikiem tego, że adwentyści prowadzą spokojne bezstresowe życie.

Świętowanie soboty pomaga im w zachowaniu balansu pomiędzy pracą, a pozostałymi aktywnościami. Udzielają się także w organizacjach charytatywnych oraz prowadzą publiczne placówki opieki medycznej. Wszelki kontakt z ludźmi jest odbierany przez nich jako coś pozytywnego oraz szansa na uświęcenie swojego życia.

Dieta

Długowieczność w Loma Linda jest konsekwencją diety Adwentystów Dnia Siódmego. Sposób żywienia Adwentystów jest nietypowy zarówno pod względem składników pożywienia jak i sposobem spożycia.

Adwentyści jadają bardzo obfite śniadania, następnie mniej obfity obiad oraz skromną kolację. Za najważniejszy posiłek jest uznawane jest śniadanie. Panuje tam przysłowie

„Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Jest ono równocześnie najbardziej obfitym posiłkiem. Z powodów religijnych nie spożywa się tutaj alkoholu, a także kawy i papierosów.

Śniadanie zazwyczaj składa się z gorących płatków owsianych lub musli z dodatkiem nasion lnu, orzechów oraz dużej ilości jagód. Dodatkowo stół jest przepełniony warzywami oraz owocami. Pełno tam mango, bananów oraz pomarańczy i innych owoców cytrusowych. Na koniec wsyscy zajadają się dżemem rozsmarowanym na pełnoziarnistym chlebie.


Ciecierzyca – element diety Adwentystów

Zalecenia dotyczące twojej diety

Jeśli chcesz imitować dietę i zjawisko długowieczności w Loma Linda staraj się na śniadanie jeść warzywa lub owoce. Jeśli jest to dla ciebie za mało uzupełnij posiłek pieczywem razowym z dodatkiem powideł. Możesz także zjeść wcześniej przygotowany ryż lub kaszę.

Rośliny powinny stać się podstawą każdego z twoich posiłków. Zaprzyjaźnij się z grochem, bobem lub fasolą. Jeśli szukasz czegoś bardziej lekkostrawnego postaraj się o cieciorkę lub soczewicę.

Jeśli masz dzieci to zadbaj o odpowiednie płatki owsiane. Aby nie znudziły im się po czasie dokonaj zakupu różnych rodzajów. Możesz je mieszać między sobą lub dodawać do nich nowych składników. Płatki mogą być podawane ze słonecznikiem, rodzynkami lub suszonymi morelami, które bez problemu dostaniesz w każdym ze sklepów.

Orzechy

Warto pamiętać o tym, że możesz nosić ze sobą dużo różnych pokarmów które są suche i łatwe do przenoszenie.Długowieczność w Loma Linda może zostać powtórzona jeśli zaczniesz spożywać dużą ilości orzechów.Orzechy stanowią doskonałą przekąskę. Staraj się spożywać ich jak najwięcej w różnych rodzajach. Włoskie, laskowe, ziemne, pistacjowe, piniowe, brazylijskie oraz z  nerkowca. Zapobiega to powstawaniu chorób serca, nadwagi oraz pomagają w regulowaniu pracy mózgu. Są bogate w magnez oraz witaminę E która pozytywnie wpływa na skórę.

Woda, powinna tobie towarzyszyć o każdej porze dnia. Postaraj się mieć ze sobą zawsze butelkę. To typowe dla mieszkańców Kalifornii gdzie panują bardzo wysokie temperatury. Poprawia ona przepływ płynów w całym twoim organizmie oraz wzmaga pracę elektrolitów.

Mieszkańcy Loma Linda tak jak pozostali mieszkańcy innych miejsc znajdujących się w Niebieskich Strefach nigdy nie najadają się do pełna. Staraj się aby wszystkie te produkty były w mniejszych porcjach. Nie opychaj się.

Jest to jeden z artykułów w naszej serii DŁUGOWIECZNOŚĆ

Jeśli zainteresował ciebie ten artykuł i chcesz na bieżąco otrzymywać powiadomienia o kolejnych artykułach. ZERKNIJ NA NASZE PROFILE SOCIAL MEDIA

FACEBOOK – Opalmed

FACEBOOK – ZdroweGeny

TWITTER

GOOGLE PLUS

BLOGGER

Polecamy również strony dotyczące dentystyki i Implantów Zębów

Dbanie o zęby jest jednym z elementów dbania o zdrowie. Szukasz rzetelnych informacji na ten temat? Interesują cię profesjonalne usługi dentystyczne? Zobacz tutaj: