Czego możemy się dowiedzieć na temat długowieczności badając dietę mieszkańców Sardynii? Czy dieta sardyńska ukrywa w sobie jakiś sekret? Czy dieta sardyńska jest czymś co możesz zastosować w swoim życiu?


Dieta Sardyńska

Ostatnio pisaliśmy o jednym z miejsc znajdującym się w tak zwanych Niebieskich Strefach czyli Okinawie. Więcej informacji tutaj. Jak już wspominaliśmy niebieskie strefy to miejsca na całym globie ziemskim gdzie występuje ponadprzeciętna długość życia. Dzisiaj spojrzymy na inne miejsce, które znajduje się w europie. Jest to Sardynia.

Fascynacja długowiecznością doprowadziła do powstania książki Niebieskie Strefy autorstwa Dana Buettnera. Zajmuje się on w niej zjawiskiem długowieczności i bada przyczyny jakie powodują że ludzie w tych regionach żyją dłużej niż 100 lat.

Należą do nich:

 • Ikaria (Grecja)
 • Sardynia (Włochy) – dieta sardyńska, o której dzisiaj piszemy.
 • Okinawa (Japonia)
 • Nicoya (Kostaryka)
 • Loma Linda (Kalifornia, USA)

Dzisiaj opiszemy Sardynię. Sardynia to mała wyspa będąca częścią Włoch. Jest to piękna malownicza wysepka będąca celem turystycznym wielu ludzi z całego świata. Wśród samych włochów uchodzi za kolebkę długowieczności o czym może świadczyć specyficzne pozdrowienie na wyspie “A Kent’Annos”, co oznacza “abyś dożył 100 lat”.

Dieta

Kuchnia Sardyńska uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Składa się ona z prostych zestawów produktów. Ze względu na przeważająco pasterski charakter gospodarki wyspy znajduje to swoje odbicie w diecie. Zawiera ona dużą ilością koziego mleka oraz wszelkich rodzajów serów. Podobnie jak w przypadku Okinawy pojawia się dużo jedzenia pełnoziarnistego, fasoli, bobu oraz soi. W przypadku Sardynii jest ona wyjątkowo chuda nawet jak na standardy Śródziemnomorskiej. Jest to element, który zaobserwowaliśmy już wcześniej czyli niska ilość tłuszczu w przyjmowanych pokarmach.

Poranne śniadanie jest bogate w pieczywo razowe z dodatkiem warzyw i owoców, najczęściej zebranych w ogródku lub zakupionych na lokalnym targu.

Jeśli przeanalizujemy rodzaje produktów jakie są spożywane w Sardynii widać, że pod względem typu powtarzają one konwencję tych występujących na Okinawie.Na Sardynii ogranicza się spożycie mięsa. Je się je bardzo rzadko, zazwyczaj w postaci Carpaccio przyprawionym lokalnymi odmianami tymianku, mięty oraz innych przypraw.

Składniki Diety

Świeże warzywa:

 • cukinia,
 • pomidory,
 • ziemniaki,
 • bakłażany,
 • fenkuł,
 • cebula,
 • bób,
 • fasola

Jak już wcześniej wspomnieliśmy sardynia, a zwłaszcza jej górzysta część jest rejonem z licznymi hodowlami pasterskimi. Powoduje to że na wyspie spożywana jest olbrzymia ilość koziego mleka oraz różne typy serów np. Pecorino, Casu Marzu, Ricotta, Casu axedu, Pasta Filata.

Tak jak w przypadku pozostałych Niebieskich Stref jada się tutaj małe ilości mięsa oraz produkty, które posiadają niskie ilości tłuszczu.


Sardynia

Carasau

Specyficznym dla regionu jest Carasau, który jest wykorzystywany jako alternatywa do chleba. Jest to tradycyjna potrawa na Sardynii i chyba równocześnie jest jedną z najstarszych. Z wyglądu jest w pewnym sensie podobna do pity. Jest jednak twardsza i większa w szerokości i grubości. Jest wyrabiana z mąki durum.

Dieta sardyńska – Pane Carasau

Przepis na Carasau:

 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • 220 ml przegotowanej letniej wody
 • 350 g mąki pszennej chlebowej typ 650
 • 150 g semoliny
 • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
 • pół łyżeczki cukru łyżeczka soli

Przyrządzanie:

 1. Należy wymieszać mąkę razem z semoliną oraz drożdżami.
 2. Zmieszać ją powoli tak aby nie pojawiły się grudki.
 3. Stopniowo dodać do niej odrobinę cukru oraz soli.
 4. Dalej urabiamy ciasto tak aby nie pojawiły się grudki oraz zgęstnienia.
 5. Na koniec dolewamy wody i po raz kolejny wyrabiamy ciasto.
 6. Tak przygotowane ciasto odkładamy na bok aby naturalnie zgęstniało. Najlepiej trzymać je w ciepły  miejscu prz ok 30 do 45 minut.
 7. Dzielimy wyrośnięty placek na równe części od 6-8.
 8. Wałkujemy placek możliwie jak najcieniej na desce.
 9. Układamy placek na posmarowaną oliwą blachę i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 240 stopni Celsjusza.
 10. W momencie kiedy pojawiają się pęcherze wyciągamy placek i rozcinamy je aby ponownie włożyć do go piekarnika. I tak do momentu aż ciasto się upiecze.

Wina Cannonau


Dieta Sardyńska – Wina Cannonau

Jak przystało na włochów, mieszkańcy sardynii regularnie pijają lokalną odmianę wina nazywaną Cannonau. Już wcześniej wspominaliśmy o pozytywnym wpływie czerwonego wina na organizm ze względu na dużą ilość antyoksydantów. W przypadku odmiany z sardynii jest ona także bogata w procyjanidy (odmiana flawonoidów) oraz polifenole. Wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów.

Styl życia

Wspominaliśmy już w poprzednim artykule na temat mieszkańców Okinawy, że w ich przypadku duży wpływ na długość ich życia ma ich styl życia. Ze względu na górzysty charakter wyspy każdy z mieszkańców codziennie spędza przynajmniej godzinę na spacerze przedostając się z miejsca na miejsce spalając w ten sposób kalorie. Wszyscy pracujący większość dnia spędzają na świeżym powietrzu i słońcu. Ze względu na brak udogodnień w komunikacji poruszanie się po wyspie jest poważnym wysiłkiem.

Życie towarzyskie jest czymś bardzo ważnym dla mieszkańców Sardynii. Spędzają oni czas ze znajomymi oraz z rodziną. Sardyńczycy odpoczywają w większym gronie. Zwyczajowo po pracy przesiadują na świeżym powietrzu i rozmawiają o wszystkim co możliwe razem z sąsiadami i przyjaciółmi. Bardzo często jedzą przy tym przekąski i popijają wino. Czas płynie wolniej, a mieszkańcy wyspy żyją bez pośpiechu. Wyraźnie widać tutaj analogię pomiędzy stylem życia mieszkańców Okinawy, który także charakteryzuje się bezstresowym podejściem. Człowiek otaczający się rodziną i przyjaciółmi jest szczęśliwy, bo jest otoczony miłością i zrozumieniem.


Sardynia

Odpoczynek wpisuje się w śródziemnomorską tradycję Siesty. Zwyczajowo odbywa się ona w godzinach popołudniowych ze względu na upały które uniemożliwiają pracę. Jeśli ktoś był na wakacjach we Włoszech to wie, że pomiędzy godziną 13 a 17 większość sklepów, restauracji oraz stacji benzynowych jest zamknięta. Dopiero później kiedy już się ochłodzi temperatura życie wraca do normy. Można coś kupić w sklepie, a kelner przyjmie nasze zamówienie.

W przyszłym tygodniu będziemy kontynuowali opis miejsc z Niebieskich Stref. Postaramy się wam przybliżyć kolejne z nich i porównamy czym się różnią, a w czym są podobne.


Polecamy również strony dotyczące dentystyki i Implantów Zębów

Dbanie o zęby jest jednym z elementów dbania o zdrowie. Szukasz rzetelnych informacji na ten temat? Interesują cię profesjonalne usługi dentystyczne? Zobacz tutaj: