Okinawska Dieta ma wpływ na długowieczność. Czy jest możliwe aby udało nam się zreplikować długowieczność mieszkańców Okinawy? Skąd bierze się ich sekret długowieczności. Czy ich długowieczność jest czymś wrodzonym czy można wynika z ich stylu życia? Czy ma na to wpływ Okinwaska Dieta?


Okinwa – Okinawska Dieta

Pisaliśmy wcześniej na temat “Niebieskich Strefy” Dana Buettnera. Jednym z takich miejsc jest Okinawa, gdzie długowieczność jest normą. Wyspa mieszcząca się pomiędzy Japonią a Hong Kongiem. Mieszkańcy Okinawy dożywają bardzo często wieku ponad stu lat. Specyficzne dla ich procesu starzenia się jest to że nie tracą oni swojej sprawności fizycznej oraz intelektualnej. Olbrzymi wpływ na to ma specyficzna Okinawska Dieta. Dodatkowo nie występuje u nich zjawisko starczej otyłości oraz problemów z wysokim poziomem cholesterolu. Przekłada się to równocześnie na niską umieralność z powodu chorób układu krążenia. Dokładne dane pokazują 80% spadek zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe oraz o 50% mniejsze występowanie nowotworów w porównaniu z innymi krajami i regionami świata. Średnia zdrowia mieszkańców wyspy jest także wyższa co widać w statystykach szpitalnych. Mieszkańcy okinawy zdecydowanie rzadziej chorują i część z nich nigdy nie była w szpitalu. Wspominaliśmy o tym już w naszym poprzednim wpisie na temat długowieczności.

Wiele wskazuje na to, że okinawska dieta jest kluczem do sukcesu.

Czy na Okinawie występuje sekretny eliksir młodości. Czy jest to coś specyficznego dla genotypu mieszkańców tej wyspy? Naukowcy wskazują, że nie ma to z tym nic wspólnego. Wydaje się, że długowieczność Okinawczyków jest wynikiem ich diety i stylu życia.

Okinawska Dieta i długowieczność

Jedną ze specyficznych cech jaka odróżnia Okinawę od reszty świata, na którą uwagę zwrócił Dan Buettner jest dieta. Kuchnia Okinawska jest bardzo zróżnicowana. Wynika to z położenia geograficznego wyspy na której pojawiały się wpływy tajwańskie, chińskie oraz japońskie. Oznacz to że dieta ta dostarcza organizmowi potrzebnych składników w sposób komplementarny.

Flawonoidy

Dieta mieszkańców okinawy zawiera bardzo dużo flawonoidów. Flawonoidy są jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Wspomagają w ten sposób zapobieganiu procesowi starzenia się oraz wpływają na ogólną kondycję organizmu. Chronią także przed atakiem wolnych rodników. Produktami bogatymi w flawonoidy są wszelkiego rodzaju owoce i warzywa. W szczególności owoce cytrusowe ale także ciemne winogrona, aronia, czarne i czerwone porzeczki, jagody oraz maliny. Zapobiegają one wielu chorobom pojawiającym się w późnym okresie życia. Takim jak przeziębienia, infekcje, miażdżyca. Pomagają one w przyswajaniu witaminy co oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Jako jedne z niewielu substancji wiążą toksyczne pierwiastki takie jak miedź i ołów, które są niezwykle szkodliwe nawet w niewielkich ilościach dla naszego organizmu.

Wapń

Kolejnym ze składników który przepełnia produkty spożywane przez mieszkańców Okinawy jest wapń. Znajduje się on w produktach bogatych w mleko i jego pochodne, czyli jogurtach, kefiry, maślanki i twarożki. Ze względu na wyspiarskie położenie wyspy wpływa na dużą ilość ryb i skorupiaków w codziennej diecie. Składają się na to szprotki, sardynki, małże, krewetki etc. Wapń jest także zapewniony przez produkty roślinne takie jak orzechy, warzywa strączkowe (np. soja), zielone algi, oraz rośliny zielonolistne (np. Kapusta, szpinak, brukselka).


Soja – Okinawska Dieta

Omega-3Magiczna liczba 7 jako środek do długowieczności

Kwasy Omega-3 znajdują się one w dużych ilościach w produktach, o których już wcześniej wspomnieliśmy czyli ryby (z powodzeniem można jeść makrelę, tuńczyka i łososia, pstrąg oraz sardynki). Mieszkańcy okinawy dostarczają je także w olejach wykonanych z orzechów lub innych produktów uprawianych na wyspie takich jak migdały, nasiona lnu lub soja.

Okinawska Dieta to zbilansowana ilość produktów zawierających kwasy Omega-3 zapobiega stanom zapalnym oraz sprzyja krzepnięciu krwi. Dodatkowo wpływają one pozytywnie na układ krążenia co w połączeniu z flawonoidami czyni z nich turbo kompozycję dla serca.

Podsumujmy w takim razie specyfikę diety okinawskiej. Po pierwsze składa się ona z bardzo różnorodnych produktów dzięki czemu dostarcza ona kompleksowej ilości substancji potrzebnych organizmowi. Jest bogata w warzywa oraz owoce. Spośród ponad 200 produktów tylko 35 z nich pojawia się regularnie a 18 występuje codziennie. Produkty występujące codziennie są bogate w substancje wymienione przez nas wcześniej. Mieszkańcy Okinawy spożywają także mniejsze porcje żywności dostarczające 1500-1900 kcal dziennie. Oznacza to że spożywają o 500 kcal mniej niż zalecana ilość. Nigdy nie najadają się do syta. Staraj się spożywać produkty bogate w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, tłuszcze nienasycone, których ilość sama w sobie jest ograniczone oraz łatwo przyswajalne białka.

Podstawowe produkty diety to:

  • Ryż pełnoziarnisty,
  • Soja,
  • Bataty,
  • Ryby i owoce morza,
  • Owoce i warzywa,

Magiczna liczba 7 jako środek do długowieczności

Na Okinawie ludzie zjadają 7 porcji warzyw oraz owoców. Śpią 7 godzin co przez niektórych jest uznawane za najbardziej optymalną liczbę dla ludzkiego zdrowia. Spożywają 7 małych porcji jedzenia dziennie. 7 dni w tygodniu co 7 godzin powinna się skorzystać z krótkiego spaceru.

Okinawczycy uprawiają bardzo aktywne życie. Poza sportem, spacerami, (występuje specyficzna odmiana karate na Okinawie) spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Spotkania towarzyskie są bardzo częste, a posiadanie dużego grona znajomych stanowi normę. Mieszkańcy okinawy celebrują życie spokojne i przepełnione tradycją. Wszystko odbywa się powoli i bez pośpiechu. Posiłki są spożywane często i w małych ilościach, bardzo powoli. Starają się przed posiłkiem, który często odbywa się w gronie znajomych. Ze względu na powolne tempo spożywania, mózg otrzymuje informacje o nasyceniu wcześniej dzięki czemu ogranicza poczucie łaknienia czego efektem jest szczupła sylwetka. Wspominaliśmy już wcześniej o najadaniu się w 80%. Okinawczycy cechują się poczuciem humoru oraz pozytywnym nastawieniem na świat. Dzięki temu są bardziej odporni na stres i potrafią działać w dynamiczny sposób.

Okinawska dieta. W jaki sposób zreprodukować aby uzyskać długowieczność?

Aby dokonać tego w zupełności konieczne jest sprowadzanie produktów z zagranicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości postarajmy się znaleźć produkty, które będą im odpowiadały lub będą posiadały podobny profil odżywczy. Staraj się jeść możliwie najwięcej warzyw i owoców. Spraw aby podstawą twoich posiłków stanowiły produkty pełnoziarniste. Komponuj do nich surowe warzywa. Postaraj się zastąpić mięso przez ryby i owoce morza. Jeśli koniecznie musisz jeść mięso niech będzie to mięso drobiowe. Unikaj wieprzowiny. Zadbaj o to aby uzupełnić dietę przy pomocy tofu, soi lub orzechów. Dodaj do posiłku oliwę. Zamiast napojów staraj się pić wodę mineralną lub sok. Herbata zielona lub jaśminowa także są świetnym uzupełnieniem po posiłku.

Absolutnie pozbądź się słodyczy i potraw smażonych. Zawierają one dużą ilość tłuszczów zwierzęcych. Wszelkiego rodzaju produkty nienaturalne , zawierające konserwanty i chemię szkodzą tobie. Ogranicz alkohol (jeśli już musisz się napić niech będzie to czerwone wino) i produkty z mąki.

Zdrowie, radość, długowieczność – Okinawska Dietaman

Pamiętaj dieta to nie wszystko. Liczy się pogoda ducha i uśmiech. Znajdź czas dla siebie, na aktywność fizyczną, znajomych i postaraj się żyć wolniejszym tempem.

Polecamy również strony dotyczące dentystyki i Implantów Zębów

Dbanie o zęby jest jednym z elementów dbania o zdrowie. Szukasz rzetelnych informacji na ten temat? Interesują cię profesjonalne usługi dentystyczne? Zobacz tutaj: