Witamina D3 jest witaminą naturalnie znajdującą się w naszym organizmie. Witamina D występuje w różnych postaciach. Witamina D i D2 przyjmowane regularnie nie wykazały specjalnego wpływu na organizm oraz jego funkcjonowanie. Witamina D2 (ergokalcyferol) występują naturalnie w środowisku w roślinach. Istnieje także forma syntetyczna witaminy D znana pod nazwami alfakalcydol i kalcytriol. Ludzki organizm naturalnie produkuje witaminę D3 pod wpływem promieni słonecznych podczas procesu “opalania się”.

Wielu lekarzy zaleca przebywanie na słońcu przynajmniej przez trzydzieści minut dziennie. Badania pokazują, że wśród osób pracujących na świeżym powietrzu istnieje wyraźna tendencja do mniejszych zachorowań związanych z chorobami wynikającymi z braku lub niedoboru witaminy D. Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu ochrony pod postacią kremów z filtrem. Pamiętajcie zbyt długie opalanie może skutkować powstawaniem nowotworów skóry.

Wpływ witaminy D3 na organizm

Regularne przyjmowanie witaminy D3 wykazało zmniejszenie śmiertelności u osób znajdujących się w domach opieki. Badania przeprowadzone przez Cochrane Library wskazały że efekty przyjmowania witaminy D3 są nadzwyczaj korzystne w przypadku kobiet. Zjawisko to wynika po części, że utrzymywanie odpowiedniej ilości witaminy D3 w organizmie sprzyja zapobieganiu osteoporozie oraz chorób układu krążenia oraz nowotworów złośliwych. Jak już wcześniej wspominaliśmy oznacza to, że eliminuje się jedne z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów.

Badania zostały przeprowadzone na pacjentach pochodzących z krajów pierwszego świata. Pacjenci otrzymujący regularnie porcje witaminy D w stosunku do pacjentów otrzymujących placebo żyli średnio o dwa lata dłużej. Jest to bardzo wyraźna różnica, która świadczy o zbawiennym wpływie regularnego przyjmowania witaminy D3 na długość życia, zwłaszcza u osób starszych.

Funkcje witaminy D3 w organizmie

Jeśli zastanawiacie się czy warto swoją dietę uzupełnić o suplementy zawierające witaminę D i D3 odpowiedź brzmi: TAK, warto. Witamina D3 zapobiega chorobom układu krążenia oraz nowotworom. Jest także niezbędna w procesie regulacji funkcjonowania naszych narządów. Uczestniczy w regulacji funkcjonowania tkanek oraz wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego. Wspominaliśmy już o tym wcześniej że w przypadku niedoboru witaminy D3 pojawiają się problemy z układem kostnym. W przypadku równoczesnego braku wapnia pojawiają się także objawy osteoporozy. Witamina D3 uczestniczy także przy procesie wchłaniania wapnia i fosforu. Są to pierwiastki wykorzystywane w licznych procesach metabolicznych.

Jakie mogą być inne skutki niedoboru witaminy D3

  • krzywica,
  • osteoporoza,
  • przyśpieszenie procesu starzenia się
  • nowotwory złośliwe
  • zawał serca,
  • problemy z ciśnieniem,
  • stwardnienie rozsiane
  • udar mózgu
  • astma,
  • cukrzyca

Zalecenia

Regularne przyjmowanie witaminy D3 wpływa na regulację procesów zachodzących w naszym organizmie i zapobiega głównym przyczyną przedwczesnych zgonów. Problem ten dotyczy w dużej mierze populacji Polski. Około 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D3. Regularne przyjmowanie jej w postaci suplementu jest niewielkim wysiłkiem, ale równocześnie przynosi nadzwyczaj dobre efekty.


Polecamy również strony dotyczące dentystyki i Implantów Zębów

Dbanie o zęby jest jednym z elementów dbania o zdrowie. Szukasz rzetelnych informacji na ten temat? Interesują cię profesjonalne usługi dentystyczne? Zobacz tutaj: