Witamina D3

Witamina D3

Witamina D3 jest witaminą naturalnie znajdującą się w naszym organizmie. Witamina D występuje w różnych postaciach. Witamina D i D2 przyjmowane regularnie nie wykazały specjalnego wpływu na organizm oraz jego funkcjonowanie. Witamina D2 (ergokalcyferol) występują naturalnie w środowisku w roślinach. Istnieje także forma syntetyczna witaminy D znana pod nazwami alfakalcydol i kalcytriol. Ludzki organizm naturalnie produkuje witaminę D3 pod wpływem promieni słonecznych podczas procesu “opalania się”.

Kiełkująca roślina - zdrowie, długowieczność

Wielu lekarzy zaleca przebywanie na słońcu przynajmniej przez trzydzieści minut dziennie. Badania pokazują, że wśród osób pracujących na świeżym powietrzu istnieje wyraźna tendencja do mniejszych zachorowań związanych z chorobami wynikającymi z braku lub niedoboru witaminy D. Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu ochrony pod postacią kremów z filtrem. Pamiętajcie zbyt długie opalanie może skutkować powstawaniem nowotworów skóry.

 

Wpływ witaminy D3 na organizm

Regularne przyjmowanie witaminy D3 wykazało zmniejszenie śmiertelności u osób znajdujących się w domach opieki. Badania przeprowadzone przez Cochrane Library wskazały że efekty przyjmowania witaminy D3 są nadzwyczaj korzystne w przypadku kobiet. Zjawisko to wynika po części, że utrzymywanie odpowiedniej ilości witaminy D3 w organizmie sprzyja zapobieganiu osteoporozie oraz chorób układu krążenia oraz nowotworów złośliwych. Jak już wcześniej wspominaliśmy oznacza to, że eliminuje się jedne z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów.

 

Badania zostały przeprowadzone na pacjentach pochodzących z krajów pierwszego świata. Pacjenci otrzymujący regularnie porcje witaminy D w stosunku do pacjentów otrzymujących placebo żyli średnio o dwa lata dłużej. Jest to bardzo wyraźna różnica, która świadczy o zbawiennym wpływie regularnego przyjmowania witaminy D3 na długość życia, zwłaszcza u osób starszych.

 

Funkcje witaminy D3 w organizmie

Jeśli zastanawiacie się czy warto swoją dietę uzupełnić o suplementy zawierające witaminę D i D3 odpowiedź brzmi: TAK, warto. Witamina D3 zapobiega chorobom układu krążenia oraz nowotworom. Jest także niezbędna w procesie regulacji funkcjonowania naszych narządów. Uczestniczy w regulacji funkcjonowania tkanek oraz wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego. Wspominaliśmy już o tym wcześniej że w przypadku niedoboru witaminy D3 pojawiają się problemy z układem kostnym. W przypadku równoczesnego braku wapnia pojawiają się także objawy osteoporozy. Witamina D3 uczestniczy także przy procesie wchłaniania wapnia i fosforu. Są to pierwiastki wykorzystywane w licznych procesach metabolicznych.

 

Jakie mogą być inne skutki niedoboru witaminy D3

  • krzywica,
  • osteoporoza,
  • przyśpieszenie procesu starzenia się
  • nowotwory złośliwe
  • zawał serca,
  • problemy z ciśnieniem,
  • stwardnienie rozsiane
  • udar mózgu
  • astma,
  • cukrzyca

 

Zalecenia

Regularne przyjmowanie witaminy D3 wpływa na regulację procesów zachodzących w naszym organizmie i zapobiega głównym przyczyną przedwczesnych zgonów. Problem ten dotyczy w dużej mierze populacji Polski. Około 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D3. Regularne przyjmowanie jej w postaci suplementu jest niewielkim wysiłkiem, ale równocześnie przynosi nadzwyczaj dobre efekty.

Świetnie! Pozostało już tylko kliknąć przycisk! 🙂

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

REWELACJA!!! Podobał ci się artykuł? Kliknij w przycisk! :)